CAVALIER KING CHARLES SPANIEL - czereda

Przejdź do treści

Menu główne:

 Cavalier King Charles Spaniel to typowy pies do towarzystwa. Nie należy go  jednak  ograniczać do roli  kanapowca gdyż uwielbia wieś i wykazuje zainteresowania myśliwskie. Po swoich przodkach odziedziczył też przywiązanie do człowieka. Sprawia wrażenie psa dyskretnego, prawie nie szczeka. Nie bywa uparty- raczej próbuje wygrywać wdziękiem. Łatwo go pielęgnować i wychowywać. Jest wyjątkowo towarzyski, co pozwala mu dostosować się do każdego otoczenia, dzieci, dorosłych, różnych zwierząt. Wiele osób kupuje je ze względu na dzieci, ponieważ jest mały, miły, łagodny i pogodny. Uwielbia się bawić, nie może się oprzeć smakołykom i zrobi wszystko aby dostać ulubiony kęsek. Jest ufny wobec innych psów, nie wie co to agresja czy zazdrość. Doskonale adoptuje się w każdej sytuacji i do każdych warunków: w mieszkaniu w bloku i domku z ogródkiem. Należy mu zapewnić dużo ruchu, do którego ma naturalną skłonność.

Wygląd:
    Dobrze zbudowany, nie ma ani zbyt krótkich łap, ani zbyt krótkiego grzbietu. Powinien ważyć nie mniej niż 5 kg i nie więcej niż 9 kg. Cechuje go szeroka klatka piersiowa, dobrze rozwinięty układ kostny, zad krótki i umięśniony, prosta linia grzbietu. Luksusowego wyglądu dodaje mu jedwabista długa sierść, spływająca falami po bokach, ogonie, uszach i łapach. Ma zniewalający wyraz pyszczka, przez całe życie zachowuje coś z wyglądu szczeniaka. Czaszka jest nieco zaokrąglona, czoło szerokie, oczy szeroko rozstawione, duże ale nie wyłupiaste, stop nieco spadzisty, fafle dobrze rozwinięte, pysk nie za krótki ani zbyt szpiczasty, lecz prawie kwadratowy. Kolor sierści może być czarny podpalany, jednolicie czerwony (rubinowy), biało-czarny podpalany (tricolor), kasztanowo-biały (tzw. blenheim). 
Pielęgnacja:
    Sierść w większości przypadków wystarcza szczotkowanie raz lub dwa razy w tygodniu. Pies nie wymaga częstych kąpieli.
Żywienie:
    Psy tej rasy nie powinny być za chude, ale nie wolno dopuścić do nadwagi, która mu często grozi.
Zdrowie:
    Cavaliery cieszą się dobrym zdrowiem. Są płodne, rozmnażają się bez kłopotów, a suka jest doskonałą matką.
Pochodzenie:
    Cavalier King Charles Spaniel był ulubieńcem króla angielskiego Karola II (1630-1685). Często pojawia się na obrazach wielkich mistrzów malarstwa XVI, XVII, i XVIII wieku - Tycjana, van Dycka, Thomasa Gainsborough. W XVII-XIX wieku zmienił wygląd na skutek krzyżowania m.in. z krótkonosymi psami azjatyckimi. w 1945 roku angielski Kennel Club uznał rasę i ustanowił standard. W 1960 roku księżniczka Małgorzata kupiła cavaliera o imieniu Rowley. Przyczyniło się to do wzrostu popularności tych piesków. W 1973 roku cavalier king charkes spaniel zdobył główną nagrodę na wystawie Crufta. Od tej chwili rasą tą zainteresowało się środowisko kynologiczne. W Ameryce miłośnikami tej rasy są m.in. Nuncy i Ronad Reaganowie.W Polsce pierwszy cavalier zjawił sie w 1979 roku, ale nie został użyty do hodowli. Rok później Elżbieta Biały przywiozła z NRD do hodowli psa Eycka vonWeedenbluta i sukę Ulę von Zolles Hobby. Ta para wraz ze sprowadzonym w tym samym roku z Danii Mikim Ginesmindem zapoczątkowała hodowlę cavalierów w Polsce.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego